Sveiciens martā, pirmajā pavasara mēnesī!

Sveiciens martā, pirmajā pavasara mēnesī! Nav vairs tālu laiks, kad sāksies bērza sulu urbšana. Vai atceraties, kā to darīt pareizi un saudzīgi kokam? Es pagājušajā gadā paprovēju saudzīgo urbšanas tehnoloģiju un tas strādā. Izdomāju, ka arī citiem gribu ieteikt to pašu. Te ir video kā es pagājušajā gadā to daru.

 Kad biju mazs zēns, bērza urbšana notika ar šādām koka silītēm:

 Lēni ar lielu koka spalvurbi griezām kokā iekšā un pēc nepilnas pusstundas pamatīga darba caurums bija pietiekami liels un dziļš. Parasti silīte bija aplipusi ar skudrām, mušām - nu, kam gan negaršo salda bērzu sula? Un ja vēl lija lietus ...
Meiģināju atrast internetā kaut ko savādāku, atradu Kanādas kļavu sīrupa vārītājus. Izrādās, lai sulu iegūtu efektīvi un vienkārši (Kanādas sīrupa vārītāji vāc sulu lielos apjomos un sulu vākšanu pārzin sasodīti labi), viņi ir izdomājuši mazas, metāla tapas, kuras iedzen 8mm izurbtā caurumā un speciāli izstrādātus, uzkarināmus maisu turētājus. Varat iedomāties, 8 mm caurums pretstatā 30 mm standarta koka silītei? Un tas viss satek ērtā turētajā kur netiek klāt ne lietus, ne lācis.

Izurbu 8 mm caurumu 15 - 20 mm dziļumā
Iedzinu tapiņu, bet ne pārak spēcīgi, lai nesaplēš koku un lai sezonas beigās var izvilkt Re, sula jau tek
Netiek klāt ne lietus, ne sēņotājs

Saudzēsim bērzus un iegūsim bērzu sulu saudzīgi.


7 responses
Pēc iespējas vairāk centīšos izdzert bērzu sulas un citas,cik izdosies iztecināt!....
necik jo bostona nav berzu sulas bet ja kads varetu ko ieteikt nekada gadijuma natteiktos no berzu sulam jo latvija es pac taisu berza sulas ap 200 300 litriem un vis tiek izdzerts loti atri tas ir veseligi un garsigi ne ar vienu limanadi nesalidzinat varu pat pastastit ka jataisa ja kads to nezin
Dzersu daudz sulas jo man neapnik un gaidu beerzu sulu !!!!
Paldies! Dzeršu bērzu sulu kamēr būs!Uz veselību!
Katru gadu tecinu bērzu sulu. Aprīkojumā izmantoju senu senās tēvu metodes, bet te skatos, pavisam cits aprīkojums. Derētu vienu komplektu iegādāties un izmēģināt.
lūdzu iesakiet nakamam gadam kur var iegadaties tos maisus tapinu un maisu turetajus. savadak sanak ka ka jaurbj 2.5 cm liels caurums jadzen renitis un jaliek apaksa spaini .

jau ieprieks visiem saku paldies Ar cienu Kristaps

Maisus un tapiņas var iegādāties sazinoties ar mani. T. 29297469 vai rakstot info at sula punkts lv